Beszámoló az NTP-SZKOLL-21-0067 pályázat teljesítéséről
A) Két szakmai kurzus
Barlangász kurzus
A 2021/22-es tanév tavaszi félévében a kollégium 15 tagjával barlangász extrakurzuson vettünk részt. A kurzus részeként először április 22-én, Dr. Leél-Őssy Szabolcs, barlangkutató, egyetemi docens adott elő “A barlangok világa” címmel, ahol a téma elméleti bevezetése mellett saját élményeit és képeit is megosztotta az általa megjárt egzotikus barlangokról. A kurzus másik programjaként május 16-án a Mátyás-hegyi barlangba tettünk látogatást, ahol szintén Dr. Leél-Őssy Szabolcs vezetésével, barlangászruhába öltözve, fejlámpával jártuk, illetve kúsztuk-másztuk végig a 3-4 órás szakaszt.
Mindfullness kurzus
A 2022 tavaszi kurzusaink egyikét Dr. Márky Ádám, a hazai mindfulness oktatás egyik úttörője tartotta. A hibrid kurzus egy hosszú személyes találkozással indult a kollégiumban, ezt követte 5 online utánkövetés, majd egy élő konzultációval zárult szintén a kollégiumban. A kurzus témája a Mindfullness, kognitív szétválasztás volt, egy olyan szemlélet, gondolkodásmód elsajátítása, ami segít a mindannapi életünket kiegyensúlyozottabbá tenni, tudatosabban megélni, a lelki egészségünkre vonatkozó döntéseinket felelősségteljesebben meghozni. A csoportfoglalkozások során az előző alkalmon megbeszéltek saját életünkbe való beillesztését vitattuk meg, reflektálva egymás gondolataira. A kurzusról a kollégistáktól nagyon jó visszajelzések érkeztek.
B) Csütörtök Esték
A “Csütörtök Esték” kollégiumunk egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező rendezvénysorozata. Ezekre a nyilvános előadásokra a kollégisták által kiválasztott előadók kerülnek meghívásra, akik nagy örömünkre jellemzően el is fogadják a meghívást. A 2021/22-es tanévben a teljesség igénye nélkül vendégünk volt Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, Barnaföldi Gergely fizikus, Eckhardt Gábor zeneművész, Görög Ibolya protokollszakértő, Szőnyi Ferenc ultrafutó; a teljes program a kollégium honlapján elérhető.
C) Levelezős csapatverseny középiskolásoknak
Idén 10. Alkalommal rendeztük meg a Bolyai Kollégium Levelezős Csapatversenyét. A versenyre háromfős, középiskolásokból álló csapatok jelentkezését vártuk. A két levelezős fordulóban 10 csapat vett részt, akikből a legjobb 5-öt invitáltuk meg a döntőbe, amit Szentendrén tartottunk, július 18-20-ig. A háromnapos esemény során a levelezős fordulókhoz hasonlóan a versenyzőknek itt is 6 feladatot kellett megoldaniuk, 6 tudományterülethez (biológia, fizika, földrajz, informatika, kémia, matematika) kapcsolódóan. Emellett csapatépítő játékokon vehettek részt, ahol jobban megismerhették egymást, a szervezőket, a természettudományos képzéseket és a szakkolégiumiságot.
D) Kirándulás
Az utóbbi évekhez hasonlóan a 2021/22-es tanévben is sikerült megvalósítani egy többnapos kollégiumi kirándulást, részben a SZKOLL pályázat segítségével. Ezúttal a tavaszi félévben, április 29-e és május 1-e között látogattunk el az Aggteleki Nemzeti Parkba. Az utazást a barlangász kurzus egyik alkalmával kötöttük össze, így a kurzus résztvevői előnyt élveztek a jelentkezésnél, de lehetősége volt másoknak is csatlakozni a kiránduláshoz. A barlang bejárása mellett ellátogattunk az Edelényi Kastélyba és Rudabányai-tóhoz is. A szállásunk az Őrhegy vendégház volt Perkupán, melyet a pályázatból tudtunk finanszírozni, ahogy az utazási költség egy részét és a barlangbelépőket is. Mivel a kurzus oktatójának köszönhetően a barlangba kedvezményes belépővel mehettünk be, a belépőkre szánt összeg egy részét nem tudtuk felhasználni.